Sabah Namazın da Okunacak Dualar

Sabah Namazı Cemaatle Kılınışı

Sabah Namazı Ne Zaman Kılınır

Sabah Namazı Kılınışı

Sabah Namazının Fazileti

Sabah Namazı Kaç RekatSabah Namazı Kaç RekatSabah Namazı Kaç Rekat? Sabah namazı 2'si sünnet, 2'si farz olmak üzere toplamda 4 rekat olan vakit namazıdır.

Sabah Namazının 2 Rekat Sünnetinin Kılınışı

1. Rekat

Sabah namazına öncelikle niyet edilerek başlanır. '' Niyet Ettim Allah Rızası için Sabah Namazının 2 Rekat Sünnetini Kılmaya'' denir ve '' Allah-u Ekber'' diyerek tekbir getirilir. Eller bağlanarak önce '' Sübhaneke'' okunur, ardından ise '' Euzü Besmele'' çekilerek '' Fatiha'' okunur ve '' Amin'' denir. Daha sonra bir tane zammı sure okunarak '' Allh-u Ekber'' denir ve rüku'a varılır. Rüku'da üç kere '' Sübhane Rabbiye'l-Azim'' diyerek doğrulunur. Doğrulurken '' Semi Allah-u li-men hamideh'' denir ve tam olarak doğrulduktan sonra '' Rabbena leke'l hamd'' denir. Daha sonra '' Allah-u Ekber'' diyerek secdeye varılır. Secdede üç kere '' Sübhane rabbiyel-a'la'' denir ve '' Allah-u Ekber'' diyerek oturulur. Tekrar ''Allah-u Ekber'' diyerek secdeye varılır. Secdede Üç defa '' Sübhane rabbiyel-a'la'' denir. Secdeden '' Allah-u Ekber'' diyerek ayağa kalkılır ve ikinci rekata geçilir.

Sabah Namazı Kaç Rekat

2. Rekat

Ayağa kalktıktan sonra eller bağlanarak '' Euzü Besmele'' çekilir. Ardından ''Fatiha'' suresi okunarak ''Amin'' denir. Daha sonra bir tane namaz suresi okunur ve '' Allah-u Ekber'' diyerek rüku'a varılır. Rüku'da üç defa '' Sübhane rabbiyel azim'' denilir ve doğrulur pozisyon alınır. Doğrulurken ''Semi Allah-u li-men hamideh'' denir. Tam doğrulduktan sonra '' Rabbena leke'l hamd'' denir ve ''Allah-u Ekber'' diyerek secdeye varılır. Secdede üç defa '' Sübhane rabbyel-a'la'' denir. ''Allah-u Ekber'' diyerek oturulur ve tekrar '' Allah-u Ekber'' diyerek secdeye gidilir. Secdede üç defa '' Sübhane rabbiyel-a'la denir. ''Allah-u Ekber'' diyerek Tahiyyata oturulur. Tahiyyata oturduktan sonra, Ettehiyyatü, Allahümme Salli, Barik ve Rabbena duaları okunur. Dualar tamamlandıktan sonra baş önce sağa çevrilerek ''Es selamu aleyküm ve rahmet'ullah'' denir ve selam verilir. Tekrar baş sola çevrilerek '' Es selamu aleyküm ve rahmet'ullah'' diyerek selam verilir ve sabah namazının 2 rekat sünneti tamamlanmış olur.

Sabah Namazının 2 Rekat Farzının Kılınışı

1. Rekat

Sabah namazına öncelikle niyet edilerek başlanır. '' Niyet Ettim Allah Rızası için Sabah Namazının 2 Rekat Farzını Kılmaya'' denir ve '' Allah-u Ekber'' diyerek tekbir getirilir. Eller bağlanarak önce '' Sübhaneke'' okunur, ardından ise '' Euzü Besmele'' çekilerek '' Fatiha'' okunur ve '' Amin'' denir. Daha sonra bir tane zammı sure okunarak '' Allh-u Ekber'' denir ve rüku'a varılır. Rüku'da üç kere '' Sübhane Rabbiye'l-Azim'' diyerek doğrulunur. Doğrulurken '' Semi Allah-u li-men hamideh'' denir ve tam olarak doğrulduktan sonra '' Rabbena leke'l hamd'' denir. Daha sonra '' Allah-u Ekber'' diyerek secdeye varılır. Secdede üç kere '' Sübhane rabbiyel-a'la'' denir ve '' Allah-u Ekber'' diyerek oturulur. Tekrar ''Allah-u Ekber'' diyerek secdeye varılır. Secdede Üç defa '' Sübhane rabbiyel-a'la'' denir. Secdeden '' Allah-u Ekber'' diyerek ayağa kalkılır ve ikinci rekata geçilir.

2. Rekat

Ayağa kalktıktan sonra eller bağlanarak '' Euzü Besmele'' çekilir. Ardından ''Fatiha'' suresi okunarak ''Amin'' denir. Daha sonra bir tane namaz suresi okunur ve '' Allah-u Ekber'' diyerek rüku'a varılır. Rüku'da üç defa '' Sübhane rabbiyel azim'' denilir ve doğrulur pozisyon alınır. Doğrulurken ''Semi Allah-u li-men hamideh'' denir. Tam doğrulduktan sonra '' Rabbena leke'l hamd'' denir ve ''Allah-u Ekber'' diyerek secdeye varılır. Secdede üç defa '' Sübhane rabbyel-a'la'' denir. ''Allah-u Ekber'' diyerek oturulur ve tekrar '' Allah-u Ekber'' diyerek secdeye gidilir. Secdede üç defa '' Sübhane rabbiyel-a'la denir. ''Allah-u Ekber'' diyerek Tahiyyata oturulur. Tahiyyata oturduktan sonra, Ettehiyyatü, Allahümme Salli, Barik ve Rabbena duaları okunur. Dualar tamamlandıktan sonra baş önce sağa çevrilerek ''Es selamu aleyküm ve rahmet'ullah'' denir ve selam verilir. Tekrar baş sola çevrilerek '' Es selamu aleyküm ve rahmet'ullah'' diyerek selam verilir ve sabah namazının 2 rekat farzı tamamlanmış olur.Sabah Namazı Kaç Rekat Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

0 Yorum Yapılmış "Sabah Namazı Kaç Rekat"#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | RSS Kaynağı | Yardım Forumları

Sabah Namazı, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Eylül - 2014